TCM u porodu

Doprovázím budoucí maminky přímo k porodu na porodní sál. Za pomocí mocného nástroje – tradiční čínské medicíny. Harmonizací akupunkturních bodů jehličkami posílám k děloze a všem potřebným porodním tkáním dostatek energie čchi. Cílem je, aby byl porod minimálně bolestivý a dynamicky postupoval ke svému zdárnému cíli. Velmi důležitá je důvěra, v sebe, ve schopnosti svého těla. Okamžik porodu je zcela požehnaný a mimořádný stav. I velmi hluboko uložené strachy obavy se dokáží řešit v řádu minut. Mnohokrát jsem to v roli terapeuta na porodní sále viděl. Každá rodící maminka má „požehnání nebes“ jak říkali dávní taoističtí mistři, má svého anděla strážného. Nebojte se a důvěřujte svému tělu.

Jak to vypadá v praxi?
Můžeme konzultovat Váš stav před porodem telefonicky, na úplném začátku mohu přijedu k Vám domů. Dáme pár jehliček do ucha, něco nakapeme do pusy a až to bude stát za to, odjedeme všichni do porodnice (někdy můžeme vyrazit do porodnice současně a dát si sraz až tam). Na příjmu nějaké jehličky připíchneme, aby se intervaly stahů neprodlužovaly – což se při příjezdu do porodnice klasicky děje (cizí prostředí, cizí lidé, neznámá situace) a necháme dál pracovat Vaše tělo. Podle čínské medicíny je naše tělo moudré, pracuje pro zdraví a život a ví vždy dobře, co má dělat (pokud mu to nějak nekazíme). Nechám Vás s tatínkem rodit a budu zpovzdálí „bdít nad Vaší energií“. A když se bude něco motat a komplikovat, stačí dát signál a dáme to do kupy. A uvidíte, než se nadějete, bude mimčo na světě.

Kde je u porodu mé místo? Na Vaší straně.
Pokud budete chtít, abych Vás pomocí tradiční čínské medicíny prováděl u Vašeho porodu, budu ten, kdo stojí na Vaší straně, budu Vaše „znalá a odborná“ opora. Mohu vám udělat ochranný filtr proti rutinním intervencím a zásahům ze strany porodního personálu, pokud si to budete přát a pokud to nebude nezbytně nutné. Porod je vysoce intimní záležitost maminky, tatínka a jejich dítěte. Pokud budu s Vámi u porodu, ctím tuto zásadu.

Mé osobní zkušenosti.
Z mých více jak desetiletých zkušeností je dobré si u porodu udržovat dobrou náladu. Budu Vás v tom velmi podporovat. Je to do určité míry záměr, protože radost a důvěra je přesně energetická protiváha ke strachu a nejistotě, které čiší na začátku porodu z každého tatínka, maminky a většinou i z celé nemocnice.

Jak to říkaly zkušení porodní báby?
Staré porodní báby vždy říkaly, že se porod odehrává v hlavě. Díky pohledu TCM dnes víme, že emoce strachu, obav a nejistoty porod brzdí a komplikují, dokonce víme i přesně jak. Strach a úzkost v těle způsobují ve většině případů nejprve stagnaci a pokles čchi, později stáze čchi a krve. Přeloženo do našeho jazyka to znamená, že díky velkému strachu na začátku porodu (a tím pádem následné stagnaci čchi) porodní tkáně nedostanou potřebnou energii čchi. Velký strach u porodu, zejména strach potlačený znamená možnou zvýšenou bolest u porodu.