O bolesti u porodu

Přírodní tlumení bolesti u porodu pomocí akupunktury

Použití akupunkturních jehliček u porodu na porodním sále má v praxi velmi dobrou účinnost u většiny maminek. Přírodní ovlivnění bolesti má tu výhodu, že akupunkturní jehličky se dají nasadit již při příjezdu do porodnice (ušní akupunktura) a nesnižují intenzitu kontrakcí a tím nebrzdí porod. Naopak, jehličky dokáží maminku uklidnit a pomůžou se tolik nebát bolesti a toho, co přichází (používá se bod na uchu, který pomůže mamince najíst si svůj „střed“). Použití jehliček u porodu sobě není nijak bolestivé, protože práh bolestivosti u porodu je jinde, než v ordinaci.

Přírodní tlumení bolesti

Akupunktura podle TCM přichází při „tlumení bolesti“ se zcela odlišným konceptem než západní medicína s použitím farmakologické medikace a epidurálu. Zjednodušeně se dá říci, že patologicky bolí ta část těla, která nemá energii Qi a krev. Nadměrná bolest je tedy obecně v pojetí akupunktury symptom nedostatku energie v tkáních. Děloha je na konci těhotenství největší sval v těle. A je jasné, že děloha, jako sval maximálně pracující u porodu „na 110%“ potřebuje mít přísun energie velký a plynulý. Termín „tlumení bolesti“ je v uvozovkách, protože v pojetí akupunktury „netlumíme“ (nepotlačujeme) bolest, ale vyrovnáváme a harmonizujeme tok energie v těle tak, aby každá část těla energii a krev měla a tím patologická, destruktivní bolest nenastávala.

Jednoduchý příklad přírodního tlumení bolesti.

Když zvedneme ruku před sebe a necháme ji dlouho v jedné pozici, začne nás po chvíli bolet. Je to jednoduchý, ale velmi ilustrativní příklad toho, že bolest souvisí s nedostatkem energie a krve v tkáni – přesně tak, jak to říká tradičn íčnská medicína. Zvednutá statická ruka není po chvíli 100% prokrvená a začíná se jí pomalu nedostávat energie. Pokud je navíc stažená a svaly intenzivněji pracují, bolí dříve, protože potřebuje více energie. To je důvod, proč podle akupunktury může nadbytečně a destruktivně bolet porod, pokud se uchopí za špatný konec. Akupunktura nabízí zcela nové řešení – do Vaší ruky (dělohy) znovu poslat energii Qi.